Bydlení králíčka

 

Než si pořídíte domů králíčka, bylo by vhodné mít představu o jeho bydlení, kam
v bytě/domě králíčka umístíte.

 

Klec
 

V kleci se může králíček cítit dobře. Výhodou je její vzdušnost (nezapaří se jídlo, zelenina, použitý záchůdek), přes mříže vás může králíček snadno pozorovat a nemá pocit, že je někde izolovaný a sám. Na druhou stranu se cítí v bezpečí před případným nebezpečím, které má pudově v hlavě zafixováno. Většinou trvá nějaký čas, než si zvykne a získá důvěru. Proto ho posaďte do klece a nechte ho být, dokud si nezvykne. Někteří králíčci jsou více důvěřiví, někteří méně. Ti více budou mít tendenci vyskakovat z klece a prozkoumávat nové okolí (pokoj a následně celý byt), ti méně budou ze začátku schoulení v roku klece a budou se rozkoukávat :)

Příslušenství klece:

  • rohový záchůdek s podestýlkou (dřevěné lisované granule Cat´s Best, Apetit, které pohlcují pachy a dobře sajou moč)
  • mističku na vodu
  • mističku na granule
  • jesličky na seno
     

Na dně klece můžete použít kobereček nebo slaměnou rohož, záleží, jak dobře a rychle váš králíček pochopí, kam se vykonává potřeba. Je dobré mu okolo klece dát ještě nějaký kobereček na odpočinek, když je venku. Králíčci velmi rádi odpočívají v blízkosti klece, kde se cítí v bezpečí, když jsou vypuštěni na návštěvu po bytě.

Nejčastěji doporučovaná velikost klece je 100x50x50 cm, v takto velké kleci může králíček být zavřený většinu dne, kdy jste v práci/ve škole, aniž by měl pocit ztísněnosti. Samozřejmě čím větší rozměry, tím lépe pro králíčka  :)

 

Králíček a jeho smysl pro teritorium

 

  • Pokud možno mu nezasahujte do klece – nesnažte se ho vynat ven, když nechce, otevřete dvířka a počkejte, až bude sám chtít vylézt.
  • Když se s ním mazlíte, je klidný a chcete ho umístit zpět do klece, můžete ho pomalu zvednout a přinést ke dvířkám klece a nechat ho skočit dovnitř.
  • Pokud dáte králíčka přímo do klece a zavřete ho, může to chápat jako trest. Nehoňte a pak ho nedávejte hned do klece. Pokud je potřeba ho zavřít před vaším odchodem do práce, po umístění do klece na něj mluvte milým hlasem a dejte mu nějaký mls.
  • Králíček nelibě nese, když se mu sahá do klece po miskách. Někteří to ignorují, ale více se stává, že to králíček bere jako zásah do svého území a po ruce může i vyjet. Pokud mu potřebujete doplnit jídlo, je dobré misky umístit blízko vchodu, abyste při jejich plnění co nejméně zasahovali do klece, nebo počkejte s jejich naplněním do chvíle, kdy králíček bude mimo klec. Nedělejte prudké pohyby, mluvte na králíčka klidným hlasem. Chvíli trvá, než si zvykne na to, že mu nechcete nic sebrat ale naopak - dát mu dobré jídlo.
  • Nezačínejte čistit klec v případě, že je králíček uvnitř – počkejte raději, až klec opustí. Stejně za vámi přijde a bude vás kontrolovat, možná vám bude pomáhat – hýbat s věcmi, které jste při čištění nechali na zemi vedle klece. Nebo kontrolovat, zda to děláte dobře :) Pokud ale budete chtít záchůdek čistit, když je králíček uvnitř, často to bude brát jako zásah do svého teritoria.

(většina textu přejata z www.kralici.cz)

 

 

Jak by měla klec vypadat?

Je několik možností, jak můžete vybavení v kleci uspořádat.

1) kobereček může být po celé délce klece, nad záchůdek nebo hned vedle něj je dobré umístit seníček, dále v blízkosti umístěte misku na vodu a na granulky, aby měl králíček všechno u sebe :)

 

 

2) kobereček můžete dát jen do půlky klece, králíčci rádi lehají na plast, když je jim horko a chladí se :)

 

 

 

3) kobereček můžete dát do 3/4 délky klece, aby koberec končil před záchůdkem :)

 

A tady již spokojený Robinek u mističky s granulkama :)

 

TEĎ JE JEN NA VÁS JAK SE ROZHODNETE A HLAVNĚ JAK TO KRÁLÍČKOVI BUDE VYHOVOVAT.